Nowa generacja mleka

W obecnych czasach coraz więcej ludzi stara się jeść zdrowiej i troszczyć się o swój organizm.  Jednocześnie wielu z nich nie wyobraża sobie życia bez mleka i produktów mlecznych. Argumentuje się to tym, że przecież mleko jest dobre dla człowieka i, że wspomaga budowę kości i prawidłowy wzrost. Jednak najnowsze badania dowiodły, że nie jest to prawdą.

Zdrowsze mleko

Naukowcy dowiedli, że mleko krowie zawiera szkodliwą rtęć, która może wyniszczać nasz organizm. Na szczęście mamy wiele zdrowszych zamienników, które na pewno nam nie zaszkodzą. Wiele mówi się o tym, że dieta roślinna jest bardzo zdrowa i, że wykluczenie nawet części produktów pochodzenia zwierzęcego może okazać się zbawienne dla ludzkiego organizmu. Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w naszej diecie, najlepszym punktem startowym będzie zamienienie mleka krowiego na mleko roślinne. Jest ono produkowane w stu procentach z roślin takich jak soja, owiec czy nawet migdały, dzięki czemu jest znacznie zdrowsze, niż mleko zwierzęce. Zawiera ono sporo białka, witamin i minerałów, a za to ma znacznie mniej niezdrowego tłuszczu. Co więcej, może być podawane nawet dzieciom. Będzie to też dobra opcja dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, bo mleko roślinne ma niewiele kalorii (szczególnie to sojowe i owsiane). Zamiana mleka krowiego na roślinne przysłuży się całej rodzinie.

Coś smacznego dla każdego

Liczba rodzajów mlek roślinnych dostępnych na rynku ciągle rośnie, więc każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Dobrym pomysłem będzie zakup kilku i sprawdzenie, które najbardziej odpowiada naszym kubkom smakowym. Mleko sojowe i owsiane będą miały najmniej wyrazisty smak, więc nadadzą się do herbaty i płatków śniadaniowych. Dla wielbicieli słodyczy mamy mleko migdałowe, które smakuje jak płynne orzechy. Jeśli jednak szukamy jakiegoś bardziej egzotycznego smaku, mleko kokosowe będzie fantastycznym wyborem, szczególnie jeśli lubimy białą kawę i chcemy dodać do niej coś specjalnego. Większość mlek produkowana jest w wersji dosładzanej i tej bez cukru. O ile na co dzień lepiej będzie wybrać tę regularną wersję, to do deserów, takich jak pudding z nasion chia, czasem dobrze jest dodać trochę słodyczy.

Mleko roślinne będzie wspaniałym zamiennikiem mleka krowiego w każdym daniu. Dodatkowym plusem jest też to, że nie posiada ono laktozy, więc osoby, które nie tolerują tego enzymu, mogą je pić ze spokojem o swoje żołądki. A jeśli przeraża Was cena, takie mleko można w bardzo prosty sposób wykonać w domu.